HPCR0603-T-101JT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HPCR0603-T-101JT
Manufacturer
Venkel LTD
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 100 OHM 5% 1/4W 0603
Manufacturer :
Venkel LTD
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Series :
HPCR
Resistance :
100 Ohms
Composition :
Thick Film
Tolerance :
±5%
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Failure Rate :
Supplier Device Package :
Ratings :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Datasheets
HPCR0603-T-101JT
Venkel LTD HPCR0603-T-101JT
HPCR Series, Thick Film, 100 Ohms, 0.25W, 1/4W, ±5%, -55°C ~ 155°C