HNC2-2.5P-4DSL(01)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HNC2-2.5P-4DSL(01)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER R/A 4POS 2.5MM
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Number of Positions Loaded :
All
ECCN Code :
EAR99
DIN Conformance :
No
Series :
HNC
MIL Conformance :
No
Rated Current (Signal) :
3A
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Mount :
Through Hole
Reference Standard :
UL
Number of Rows :
1
Number Of PCB Rows :
1
Body Length or Diameter :
0.689 inch
Number of Positions :
4
Voltage - Rated :
250V
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Insulation Height :
0.169 4.30mm
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Contact Type :
Male Pin
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
10 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Termination :
Solder
Contact Material :
Brass
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Square
Style :
Board to Board or Cable
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Mating Contact Pitch :
0.098 inch
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Mixed Contacts :
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Conductors :
ONE
Contact Length - Mating :
0.197 5.00mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Reliability :
COMMERCIAL
Fastening Type :
Push-Pull
Terminal Pitch :
2.5mm
Durability :
50 Cycles
IEC Conformance :
Shrouding :
Unshrouded
Connector Type :
Header
Pbfree Code :
yes
Filter Feature :
Insulation Color :
Black
Reach Compliance Code :
Unknown
Body Depth :
0.269 inch
Hirose HNC2-2.5P-4DSL(01)
HNC Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polyamide (PA), Nylon 4-Position Board to Board or Cable 0.169 4.30mm Height