HMC0805JT82M0
Mfr.Part #
HMC0805JT82M0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 82M OHM 5% 1/8W 0805
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
125mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Working Voltage :
150V
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Series :
HMC
Composition :
Thick Film
Height :
609.6μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
82mOhm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Datasheets
HMC0805JT82M0
Stackpole Electronics, Inc. HMC0805JT82M0
FIXED RESISTOR HMC Series, Thick Film, 82MOhm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~125°C