HMC0402FT22M0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HMC0402FT22M0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 22M OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Factory Lead Time :
15 Weeks
Resistance :
22mOhm
Working Voltage :
50V
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Series :
HMC
Composition :
Thick Film
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
HMC0402FT22M0
FIXED RESISTOR HMC Series, Thick Film, 22MOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~125°C