HMC0402JT62M0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HMC0402JT62M0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 62M OHM 5% 1/16W 0402
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Composition :
Thick Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
62mOhm
Max Power Dissipation :
63mW
Height :
406.4μm
Mounting Feature :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
15 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Working Voltage :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR
Series :
HMC
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Published :
Datasheets
HMC0402JT62M0
Stackpole Electronics, Inc. HMC0402JT62M0
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, HMC Series, Thick Film, 62MOhm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~125°C