HMC0402JT51M0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HMC0402JT51M0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 51M OHM 5% 1/16W 0402
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Working Voltage :
50V
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
63mW
Resistance :
51mOhm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Thick Film
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Series :
HMC
Tolerance :
±5%
Height :
406.4μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Construction :
RECTANGULAR
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm