HMC0603KT100M
Mfr.Part #
HMC0603KT100M
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 100M OHM 10% 1/10W 0603
Height :
558.8μm
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Power Dissipation :
100mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Mount :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
HMC
Working Voltage :
50V
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Resistance :
100MOhm
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Datasheets
HMC0603KT100M
Stackpole Electronics, Inc. HMC0603KT100M
FIXED RESISTOR HMC Series, Thick Film, 100MOhm, 0.1W 1/10W, ±10%, -55°C~125°C