HH18N101F101CT
Mfr.Part #
HH18N101F101CT
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 100PF 100V NPO 0603
RF Microwave / High Q
Mounting Feature :
Surface Mount
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Class 1
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height - Seated (Max) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Termination :
Standard
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage - Rated :
100V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
ECCN Code :
Width :
0.8
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Capacitance :
100 pF
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
±1%
Height :
0.8
yes
Pbfree Code :
yes
Negative Tolerance :
1
Temperature Characteristics Code :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Thickness (Max) :
0.034" (0.87mm)
Length :
1.6
Termination Style :
SMD/SMT
Walsin
Size Code :
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Spacing :
Positive Tolerance :
Multilayer :
HTS Code :
Failure Rate :
Datasheets
HH18N101F101CT
Walsin Technology HH18N101F101CT
HH 100 pF 100V Ceramic Capacitor ±1% C0G, NP0 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)