HH18N0R7C500CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HH18N0R7C500CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 0.7PF 50V NPO 0603
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage :
50VDC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Termination :
Standard
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Ratings :
Height - Seated (Max) :
Negative Tolerance :
Lead Spacing :
Walsin
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Subcategory :
Capacitors
Mounting Feature :
Surface Mount
Capacitance :
0.7pF
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Multilayer :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Product Depth (mm) :
0.8
Positive Tolerance :
Package :
Tape and Reel (TR)
ECCN (US) :
EAR99
Tolerance :
0.25pF
Lead Style :
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Microwave Application :
yes
Number of Terminals :
2
Construction :
Flat
Series :
HH
JESD-609 Code :
e3
Dielectric :
C0G
Type :
High Q and Low ESR MLCC
Class :
Class 1
Pbfree Code :
Packaging :
MouseReel
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Product Length (mm) :
1.6
Brand :
Walsin
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
50V
Package / Case :
Reach Compliance Code :
Compliant
Length :
1.6 mm
Case Style :
Ceramic Chip
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Width :
0.8 mm
HTS Code :
Dielectric Material :
Ceramic
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Capacitance Value :
0.7pF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Surface Mount :
Features :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Size Code :
Product Type :
Ceramic Capacitors
RoHS :
Details
Temperature Characteristics Code :
C0G
Product Height (mm) :
0.8
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Failure Rate :
Product :
RF Microwave / High Q
Equivalent Series Resistance Type :
LOW
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Termination Style :
Pad
Mounting :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
0.8 mm
Datasheets
HH18N0R7C500CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology HH18N0R7C500CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:High Q and Low ESR MLCC, Package / Case:0603, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, HH18N0R7C500CT pinout, HH18N0R7C500CT datasheet PDF, HH18N0R7C500CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology HH18N0R7C500CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology HH18N0R7C500CT
HH 0.7pF 50V Ceramic Capacitor 0.25pF 30ppm/Cel 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603