HH18N0R9C500CT
Mfr.Part #
HH18N0R9C500CT
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.9PF 50V NPO 0603
Ceramic Capacitors
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Walsin
Termination Style :
SMD/SMT
Termination :
Standard
Dielectric Material :
Ceramic
High Q and Low ESR MLCC
Package :
Tape and Reel (TR)
Details
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Length :
1.6 mm
Tolerance :
±0.25pF
Reach Compliance Code :
Compliant
Lead Spacing :
Surface Mount :
yes
Temperature Characteristics Code :
C0G
Lead Style :
Number of Terminals :
2
Voltage - Rated :
50V
HTS Code :
Dielectric :
C0G (NP0)
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Class :
Class 1
Size Code :
Height - Seated (Max) :
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
ECCN Code :
EAR99
Features :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Capacitance :
0.9 pF
Height :
0.8 mm
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Positive Tolerance :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
Negative Tolerance :
Thickness (Max) :
0.034" (0.87mm)