HH15N2R2D500CT
Mfr.Part #
HH15N2R2D500CT
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 2.2PF 50V NPO 0402
Termination Style :
SMD/SMT
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Class :
Class 1
Mounting Feature :
Tolerance :
±0.5pF
Standard
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Height - Seated (Max) :
Width :
0.5 mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RF, Microwave, High Frequency
Features :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Length :
1 mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Failure Rate :
Capacitance :
2.2 pF
JESD-609 Code :
e3
Product Type :
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
C0G
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Positive Tolerance :
Negative Tolerance :
Voltage - Rated :
50V
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Height :
0.25 mm
Brand :
Walsin
Size Code :
Type :
High Q and Low ESR MLCC
Details
Dielectric Material :
Ceramic
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
yes
Datasheets
HH15N2R2D500CT
Walsin Technology HH15N2R2D500CT
HH 2.2 pF 50V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G, NP0 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)