HH15N0R7C500CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HH15N0R7C500CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.7PF 50V NPO 0402
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Negative Tolerance :
Brand :
Walsin
Termination Style :
SMD/SMT
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Lead Style :
Ratings :
RoHS :
Details
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height :
0.25 mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Packaging :
MouseReel
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Positive Tolerance :
Size Code :
Subcategory :
Capacitors
Tolerance :
±0.25pF
Lead Spacing :
Package :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
0.7 pF
Walsin
Product Status :
Active
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Product :
RF Microwave / High Q
Number of Terminals :
2
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Class :
Class 1
Voltage - Rated :
50V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Characteristics Code :
C0G
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Product Type :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Dielectric :
C0G (NP0)
Dielectric Material :
Ceramic
Failure Rate :
Termination :
Standard
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
HH
Height - Seated (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
1 mm