HH15N1R8D500CT
Mfr.Part #
HH15N1R8D500CT
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 1.7PF 50V NPO 0402
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Height :
0.25 mm
Brand :
Walsin
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Dielectric Material :
Ceramic
Termination Style :
SMD/SMT
RoHS :
Details
Multilayer :
yes
Width :
0.5 mm
Voltage - Rated :
50V
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Negative Tolerance :
Mounting Feature :
Surface Mount
Positive Tolerance :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.5pF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Product Status :
Active
Features :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Packaging :
MouseReel
Type :
High Q and Low ESR MLCC
Ratings :
Size Code :
Length :
1 mm
Dielectric :
C0G (NP0)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Capacitance :
1.8 pF
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
- 55 C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Failure Rate :
Datasheets
HH15N1R8D500CT
Walsin Technology HH15N1R8D500CT
HH 1.8 pF 50V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G, NP0 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)