HH15N181G500CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HH15N181G500CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 180PF 50V NPO 0402
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Product Status :
Active
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
MouseReel
Termination Style :
SMD/SMT
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Reach Compliance Code :
Compliant
Product :
RF Microwave / High Q
Temperature Characteristics Code :
C0G
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height :
0.5
Length :
1
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Lead Spacing :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
HTS Code :
Package :
Tape and Reel (TR)
Dielectric :
C0G (NP0)
Surface Mount :
yes
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Series :
HH
Tolerance :
±2%
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Negative Tolerance :
2
Brand :
Walsin
Number of Terminals :
Class :
Class 1
Width :
0.5
Type :
High Q and Low ESR MLCC
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Dielectric Material :
Ceramic
Termination :
Standard
Features :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Positive Tolerance :
Size Code :
Failure Rate :
Voltage - Rated :
50V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Product Type :
Ceramic Capacitors
Subcategory :
Capacitors
Walsin
RoHS :
Details
Ratings :
JESD-609 Code :
e3
Lead Style :
Height - Seated (Max) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mounting Feature :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Multilayer :
Capacitance :
180 pF
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Datasheets
HH15N181G500CT
Walsin Technology HH15N181G500CT
HH 180 pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G, NP0 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)