HH15N150J500CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HH15N150J500CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 15PF 50V NPO 0402
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Walsin
Type :
High Q and Low ESR MLCC
Case Style :
Ceramic Chip
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
JESD-609 Code :
e3
Ratings :
RoHS :
Details
Microwave Application :
No
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
ECCN (US) :
EAR99
Negative Tolerance :
5
Equivalent Series Resistance Type :
LOW
Dielectric Material :
Ceramic
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Height :
0.5
Features :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Series :
HH
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Type :
Ceramic Capacitors
Size Code :
Height - Seated (Max) :
Capacitance :
15pF
Size (mm) :
1 x 0.5 x 0.5
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Positive Tolerance :
5
Product Depth (mm) :
0.5
Tolerance :
5%
Termination :
Standard
Packaging :
Tape and Reel
Subcategory :
Capacitors
Product :
RF Microwave / High Q
Class :
Class 1
Voltage :
50VDC
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate :
Package / Case :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Construction :
Flat
Mounting :
Surface Mount
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Product Height (mm) :
Dielectric :
C0G
Multilayer :
yes
Length :
1
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Lead Style :
Product Status :
Active
Capacitance Value :
15pF
Product Length (mm) :
1
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Width :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Lead Spacing :
Voltage - Rated :
50V
Number of Terminals :
2
Brand :
Walsin
Termination Style :
Pad
Datasheets
HH15N150J500CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology HH15N150J500CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:High Q and Low ESR MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:50VDC, Package / Case:0402, HH15N150J500CT pinout, HH15N150J500CT datasheet PDF, HH15N150J500CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology HH15N150J500CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology HH15N150J500CT
HH 15pF 50V Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402