HER201G-TP
Mfr.Part #
HER201G-TP
Description
DIODE GPP HE 2A DO-15
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
50 V
Package Length :
7.6(Max)
Series :
Package :
Tape and Reel (TR)
Maximum Operating Temperature (°C) :
150
Configuration :
Single
ECCN (US) :
EAR99
Base Product Number :
HER201
Diode Type :
Standard
AEC Qualified :
No
Type :
Switching Diode
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Reverse Recovery Time (trr) :
50 ns
Supplier Device Package :
DO-15
Maximum Continuous Forward Current (A) :
2@Ta=55C
Peak Forward Voltage (V) :
1
Peak Non-Repetitive Surge Current (A) :
60
Peak Reverse Current (uA) :
5
PCB changed :
2
Lead Shape :
DO-204AC, DO-15, Axial
Peak Reverse Repetitive Voltage (V) :
50
Maximum DC Reverse Voltage (V) :
50
Packaging :
Tape and Reel
Mounting Type :
Through Hole
Peak Reverse Recovery Time (ns) :
RoHS Status :
Yes with exemptions
Mounting :
Supplier Package :
DO-15
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F :
50pF @ 4V, 1MHz
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Military :
No
Current - Average Rectified (Io) :
2A
Standard Package Name :
DO-204-AC
Product Status :
Active
Diameter :
3.6(Max)
Datasheets
HER201G-TP
Micro Commercial Components (MCC) HER201G-TP
Standard 50pF @ 4V, 1MHz Tape and Reel DO-204AC, DO-15, Axial
HER201G-TP Overview
HER201G-TP Features
the forward peak voltage is 1
HER201G-TP Applications
There are a lot of Micro Commercial Components
HER201G-TP applications of RF diodes.
  • RF voltage doubler
  • Wearables
  • Smart metering
  • Set top boxes
  • RF attenuators and switches
  • Low-loss, high-power limiters
  • Receiver protectors
  • UHF mixer
  • Sampling circuits
  • Modulators
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB