HER201-AP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HER201-AP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE GPP HE 2A DO-15
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Additional Feature :
High Reliability
Output Current-Max :
2A
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
ECCN Code :
EAR99
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Pin Count :
2
Qualification Status :
Not Qualified
Diode Type :
Standard
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Box (TB)
Surface Mount :
No
Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance @ Vr, F :
50pF @ 4V 1MHz
Pbfree Code :
yes
Current - Average Rectified (Io) :
2A
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
50V
Number of Elements :
1
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
50V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 40V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Diode Element Material :
SILICON
Non-rep Pk Forward Current-Max :
60A
HTS Code :
Reverse Recovery Time :
50ns
Number of Terminations :
2
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Terminal Form :
Wire
Mounting Type :
Through Hole
Reach Compliance Code :
not_compliant
Application :
EFFICIENCY
Case Connection :
Isolated
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Number of Phases :
1
Datasheets
HER201-AP
Micro Commercial Components (MCC) HER201-AP
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1V @ 40V -55°C~150°C 2-Termination Tape & Box (TB) DO-204AC, DO-15, Axial Through Hole
HER201-AP Overview
Output current maximum is 2A.
HER201-AP Features
2A is the maximum value
HER201-AP Applications
There are a lot of Micro Commercial Co
HER201-AP applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB