HER201-TP
Mfr.Part #
HER201-TP
Description
DIODE GPP HE 2A DO-15
Diodes - Rectifiers - Single
Reverse Recovery Time :
50ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
50V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Configuration :
Single
Application :
EFFICIENCY
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 40V
Output Current-Max :
2A
Additional Feature :
High Reliability
Current - Average Rectified (Io) :
2A
Case Connection :
Isolated
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
ECCN Code :
EAR99
Diode Element Material :
SILICON
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Non-rep Pk Forward Current-Max :
60A
Qualification Status :
Not Qualified
2
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
50V
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Number of Phases :
1
Surface Mount :
No
Number of Elements :
1
Reach Compliance Code :
not_compliant
Capacitance @ Vr, F :
50pF @ 4V 1MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Form :
Wire
Number of Terminations :
Datasheets
HER201-TP
Micro Commercial Components (MCC) HER201-TP
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1V @ 40V -55°C~150°C 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-204AC, DO-15, Axial Through Hole
HER201-TP Overview
Output current is maximal at 2A.
HER201-TP Features
2A is the maximum value
HER201-TP Applications
There are a lot of Micro Commercial Co
HER201-TP applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB