HER101S-TP
Mfr.Part #
HER101S-TP
Package / Case
Axial, Radial Bend
Description
DIODE GPP HE 1A A-405
Diodes - Rectifiers - Single
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
JESD-609 Code :
e3
Pin Count :
2
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Output Current-Max :
1A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type :
Through Hole
Additional Feature :
High Reliability
Package / Case :
Axial, Radial Bend
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
50V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
50V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance @ Vr, F :
20pF @ 4V 1MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Surface Mount :
No
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Configuration :
Single
Reach Compliance Code :
not_compliant
Case Connection :
Isolated
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 40V
Operating Temperature - Junction :
-55°C~125°C
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Elements :
1
Diode Type :
Standard
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Terminal Form :
Wire
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Diode Element Material :
SILICON
Datasheets
HER101S-TP
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1V @ 40V -55°C~125°C 2-Termination Tape & Reel (TR) Axial, Radial Bend Through Hole
HER101S-TP Overview
Output current maximum is 1A.
HER101S-TP Features
1A is the maximum value
HER101S-TP Applications
There are a lot of Micro Commercial Co
HER101S-TP applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB