HER101-AP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HER101-AP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE GPP HE 1A DO-41
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
50V
Surface Mount :
No
ECCN Code :
EAR99
Case Connection :
Isolated
Diode Type :
Standard
Qualification Status :
Not Qualified
Capacitance @ Vr, F :
20pF @ 4V 1MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 40V
Number of Terminations :
2
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
HTS Code :
Packaging :
Tape and Box (TB)
Pbfree Code :
yes
Terminal Form :
Wire
Output Current-Max :
1A
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Diode Element Material :
SILICON
Reverse Recovery Time :
50ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Pin Count :
2
Reach Compliance Code :
not_compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Number of Elements :
1
Configuration :
Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
50V
Operating Temperature - Junction :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Datasheets
HER101-AP
Micro Commercial Components (MCC) HER101-AP
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1V @ 40V -55°C~125°C 2-Termination Tape & Box (TB) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
HER101-AP Overview
1A represents the maximum output current.
HER101-AP Features
1A is the maximum value
HER101-AP Applications
There are a lot of Micro Commercial Co
HER101-AP applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB