HER101-TP
Mfr.Part #
HER101-TP
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Description
DIODE GPP HE 1A DO-41
Diodes - Rectifiers - Single
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
Wire
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Diode Element Material :
SILICON
Capacitance @ Vr, F :
20pF @ 4V 1MHz
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Configuration :
Single
Surface Mount :
No
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Pin Count :
2
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
1
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mounting Type :
Through Hole
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Connection :
Isolated
Qualification Status :
Not Qualified
Output Current-Max :
1A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Additional Feature :
High Reliability
Operating Temperature - Junction :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
50V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 40V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
HER101-TP
Micro Commercial Components (MCC) HER101-TP
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1V @ 40V -55°C~125°C 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
HER101-TP Overview
Output current maximum is 1A.
HER101-TP Features
1A is the maximum value
HER101-TP Applications
There are a lot of Micro Commercial Co
HER101-TP applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB