HER101S-AP
Mfr.Part #
HER101S-AP
Package / Case
Axial, Radial Bend
Description
DIODE GPP HE 1A A-405
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
50V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F :
20pF @ 4V 1MHz
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 40V
Package / Case :
Axial, Radial Bend
Operating Temperature - Junction :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Datasheets
HER101S-AP
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1V @ 40V -55°C~125°C Tape & Box (TB) Axial, Radial Bend Through Hole
HER101S-AP Overview
HER101S-AP Features
HER101S-AP Applications
There are a lot of Micro Commercial Co
HER101S-AP applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB