HDR100IMP40M-G-V-TH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HDR100IMP40M-G-V-TH
Manufacturer
Chip Quik, Inc.
Description
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
Manufacturer :
Chip Quik, Inc.
Product Category :
Headers, Male Pins
Style :
Board to Board
Number of Rows :
1
Number of Positions :
40
Connector Type :
Header, Breakaway
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Published :
Series :
Proto-Advantage
Number of Pins :
40
Contact Shape :
Square
Packaging :
Bulk
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Overall Contact Length :
0.454 11.54mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
4 Weeks
Termination :
Solder
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Number of Positions Loaded :
All
Mounting Type :
Through Hole
Contact Length - Mating :
0.236 6.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Male Pin
Shrouding :
Unshrouded
Contact Finish - Post :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Chip Quik, Inc. HDR100IMP40M-G-V-TH
Proto-Advantage Series 1-Row Header, Breakaway Solder Bulk Through Hole Gold 40-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height
HDR100IMP40M-G-V-TH Overview
Packaging is Header, Breakaway.Through Hole is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Proto-Advantage Series, it can be found in this category.It has 40 pins.