HDR100IMP80F-G-V-SM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HDR100IMP80F-G-V-SM
Manufacturer
Chip Quik, Inc.
Description
0.1" 80 PIN VERTICAL FEMALE HEAD
Manufacturer :
Chip Quik, Inc.
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Factory Lead Time :
4 Weeks
Insulation Color :
Black
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Connector Type :
Header
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Height :
0.205 5.20mm
Number of Rows :
2
Contact Type :
Female Socket
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Style :
Board to Board
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Positions :
80
Contact Shape :
Square
Number of Positions Loaded :
All
Mounting Type :
Surface Mount
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Termination :
Solder
Datasheets
HDR100IMP80F-G-V-SM
2 Rows Header Solder Surface Mount Bulk Gold 80 Positions Female Socket