HCC20HEYN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HCC20HEYN
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 20POS 0.100
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Edgeboard Connectors
Reliability :
COMMERCIAL
Rated Current (Signal) :
3A
Pitch :
0.100 2.54mm
Card Type :
Non Specified - Dual Edge
Contact Type :
Cantilever
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Read Out :
Single
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
20
Contact Finish :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
40
Termination :
Solder
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
3 Weeks
Number of Conductors :
ONE
Connector Type :
CARD EDGE CONNECTOR
Body Breadth :
0.33 inch
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Mounting Option 1 :
LOCKING
Reference Standard :
UL
Material - Insulation :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Number of Rows :
1
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Plating Thickness :
30μin
Gender :
FEMALE
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Length - Termination :
0.44 inch
Body Length or Diameter :
2.275 inch