HBC30HETS
Mfr.Part #
HBC30HETS
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 30POS 0.100
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Edgeboard Connectors
Number of Positions :
30
Length - Termination :
0.2 inch
Packaging :
Tray
Read Out :
Single
Contact Type :
Cantilever
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Body Breadth :
0.33 inch
Number of Conductors :
ONE
Termination :
Solder
Connector Type :
CARD EDGE CONNECTOR
Pitch :
0.100 2.54mm
Reliability :
COMMERCIAL
Card Type :
Non Specified - Dual Edge
Factory Lead Time :
3 Weeks
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Rated Current (Signal) :
3A
Mounting Option 1 :
LOCKING
Contact Finish :
Gold
Total Number of Contacts :
60
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Length or Diameter :
3.875 inch
Mounting Type :
Through Hole
Flange Feature :
Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125 (3.18mm) Dia
Material - Insulation :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Gender :
FEMALE
Card Thickness :
0.062 1.57mm