HBC26HEYH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HBC26HEYH
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 26POS 0.100
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Edgeboard Connectors
Contact Type :
Cantilever
Factory Lead Time :
3 Weeks
Contact Finish Thickness :
10.0μin 0.25μm
Read Out :
Single
Contact Finish :
Gold
Gender :
FEMALE
Total Number of Contacts :
52
Packaging :
Tray
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Material - Insulation :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Rows :
1
Termination :
Solder
Card Type :
Non Specified - Dual Edge
Body Length or Diameter :
3.475 inch
Length - Termination :
0.44 inch
Reference Standard :
UL
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Mount :
Through Hole
Body Breadth :
0.33 inch
Connector Type :
CARD EDGE CONNECTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Flange Feature :
Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125 (3.18mm) Dia
Pitch :
0.100 2.54mm
Rated Current (Signal) :
3A