H3M-DC24-C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
H3M-DC24-C
Manufacturer
Omron Automation
Package / Case
SMD/SMT
Datasheet
Download
Description
RELAY TIME DELAY 30MIN 5A 250V
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Time Delay Relays
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination Style :
Plug In, 8 Pin (Octal)
Termination :
PCB
Length :
50mm
Delay Time :
0.3 Sec ~ 30 Min
Operating Supply Voltage :
24V
Min Operating Temperature :
-10°C
Number of Contacts :
2
Series :
H3M
Contact Rating @ Voltage :
5A @ 250VAC
Published :
Mount :
Plug-In, Socket
Mounting Type :
Socketable
Timing Adjustment Method :
Hand Dial
Relay Type :
Mechanical Relay
Circuit :
DPDT (2 Form C)
Max Operating Temperature :
50°C
Throw Configuration :
DPDT
Voltage - Supply :
24VDC
Package / Case :
SMD/SMT
Timing Initiate Method :
Input Voltage
Max Current Rating :
5A
Depth :
81.8mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Function :
On-Delay
Width :
40mm