GZC35SFBN-M30
Mfr.Part #
GZC35SFBN-M30
Description
CONN HEADER SMD 35POS 2.54MM
Width :
2.54mm
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Number of Positions :
35
Length :
88.9mm
Number Of PCB Rows :
2
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Surface Mount
Insulation Color :
Black
Total Number of Contacts :
35
Height :
2.54mm
Terminal Pitch :
5.08mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A
Voltage - Rated :
600VDC
Published :
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Datasheets
GZC35SFBN-M30
Sullins Connector Solutions GZC35SFBN-M30
1-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Surface Mount Gold Polyamide (PA9T), Nylon 9T 35-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height