GZC13SABN-M30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GZC13SABN-M30
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER SMD 13POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Housing Material :
Plastic
Insulation Color :
Black
Terminal Pitch :
5.08mm
Number of Positions :
13
Connector Type :
Header
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Voltage - Rated :
600VDC
Contact Material :
Phosphor Bronze
Lead Free :
Contains Lead
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Packaging :
Bulk
Number of Rows :
1
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Finish - Post :
Tin-Lead
Length :
33mm
Contact Shape :
Square
Insulation Material :
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Reliability :
COMMERCIAL
Number Of PCB Rows :
2
Style :
Board to Board or Cable
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Conductors :
ONE
Published :
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Gender :
Male
Total Number of Contacts :
13
Termination :
Solder
Contact Type :
Male Pin
Shrouding :
Unshrouded
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Width :
2.54mm
Height :
2.54mm
Datasheets
GZC13SABN-M30
Sullins Connector Solutions GZC13SABN-M30
1-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Surface Mount Gold Polyamide (PA9T), Nylon 9T 13-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height