GT105N10K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GT105N10K
Manufacturer
Goford Semiconductor
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
MOSFET, N-CH, 100V,60A,TO-252
Manufacturer :
Goford Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Package / Case :
Power Dissipation (Max) :
83W (Tc)
Supplier Device Package :
TO-252
Product Status :
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1574 pF @ 50 V
Vgs (Max) :
±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
16 nC @ 10 V
FET Feature :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Series :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
60A (Tc)
Mounting Type :
Surface Mount
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
10.5mOhm @ 35A, 10V
FET Type :
N-Channel
Datasheets
GT105N10K
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel 10.5mOhm @ 35A, 10V ±20V 1574 pF @ 50 V 16 nC @ 10 V 100 V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
GT105N10K Overview
The input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals of an op amp with either input grounded, and this device's maximal input capacitance is 1574 pF @ 50 V.Operating this transistor requires a 100 V drain to source voltage (Vdss).
GT105N10K Features
a 100 V drain to source voltage (Vdss)
GT105N10K Applications
There are a lot of GOFORD
GT105N10K applications of single MOSFETs transistors.
  • LCD/LED TV
  • Consumer Appliances
  • Lighting
  • Uninterruptible Power Supply
  • AC-DC Power Supply
  • Synchronous Rectification for ATX 1 Server I Telecom PSU
  • Motor drives and Uninterruptible Power Supplies
  • Micro Solar Inverter
  • DC/DC converters
  • Power Tools
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    P+P -30V,RD(MAX)<60M@-10V,RD(MAX
    N60V, 5A,RD<35M@10V,VTH1V~2.5V,
    P-30V, -9A,RD<18M@-10V,VTH-1V~-2
    N30V,RD(MAX)<12M@10V,RD(MAX)<13M
    NP60V, 5A/-3.1A,RD<36M/80M@10V/-