GREC033SBSN-M89RC
Mfr.Part #
GREC033SBSN-M89RC
Description
CONN HEADER SMD R/A 33POS 2.54MM
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Number of Positions :
33
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Terminal Pitch :
2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Height :
0.138 3.50mm
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Total Number of Contacts :
33
Body Depth :
0.28 inch
Solder
Body Length or Diameter :
3.3 inch
Datasheets
GREC033SBSN-M89RC
Sullins Connector Solutions GREC033SBSN-M89RC
1-Row Header Solder Brass Bulk Surface Mount, Right Angle Tin Polyamide (PA9T), Nylon 9T 33-Position Board to Board or Cable 0.138 3.50mm Height