GREC020SBSN-M89RC
Mfr.Part #
GREC020SBSN-M89RC
Description
CONN HEADER SMD R/A 20POS 2.54MM
Number of Positions :
20
Insulation Height :
0.138 3.50mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Body Depth :
0.28 inch
Total Number of Contacts :
20
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Terminal Pitch :
2.54mm
Brass
Body Length or Diameter :
2 inch
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Datasheets
GREC020SBSN-M89RC
Sullins Connector Solutions GREC020SBSN-M89RC
1-Row Header Solder Brass Bulk Surface Mount, Right Angle Tin Polyamide (PA9T), Nylon 9T 20-Position Board to Board or Cable 0.138 3.50mm Height