GREC016SBSN-M89RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GREC016SBSN-M89RC
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER SMD R/A 16POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Total Number of Contacts :
16
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Color :
Black
Number of Conductors :
ONE
Shrouding :
Unshrouded
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Material :
Brass
Style :
Board to Board or Cable
Fastening Type :
Push-Pull
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Bulk
Number of Rows :
1
Insulation Height :
0.138 3.50mm
Number of Positions :
16
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number Of PCB Rows :
1
Operating Temperature :
-40°C~105°C
JESD-609 Code :
e3
Insulation Material :
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Terminal Pitch :
2.54mm
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Contact Type :
Male Pin
Contact Finish - Mating :
Tin
Published :
Connector Type :
Header
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Shape :
Square
Body Depth :
0.28 inch
Termination :
Solder
Reliability :
COMMERCIAL
Reference Standard :
UL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
GREC016SBSN-M89RC
Sullins Connector Solutions GREC016SBSN-M89RC
1-Row Header Solder Brass Bulk Surface Mount, Right Angle Tin Polyamide (PA9T), Nylon 9T 16-Position Board to Board or Cable 0.138 3.50mm Height