GQM22M5C2H7R0DB01L
Mfr.Part #
GQM22M5C2H7R0DB01L
Description
CAP CER 7PF 500V NP0 1111
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±0.5pF
Voltage - Rated DC :
500V
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.80mmx2.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Surface Mount
Feature :
High Q, Low Loss
C0G NP0
Thickness :
1.3462mm
Case Code (Metric) :
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Dielectric :
C0G
Thickness (Max) :
0.053 1.35mm
Height :
1.15mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Factory Lead Time :
10 Weeks
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
RF, Microwave, High Frequency
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
7pF
Depth :
2.8mm
Murata Electronics GQM22M5C2H7R0DB01L
GQM 7pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.110Lx0.110W 2.80mmx2.80mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
GQM22M5C2H7R0DB01L Overview
Ceramic capacitor is 0.110Lx0.110W 2.80mmx2.80mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 500V is required to operate this capacitor.
GQM22M5C2H7R0DB01L Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.80mmx2.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V