GQM22M5C2H6R2DB01L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GQM22M5C2H6R2DB01L
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
1111 (2828 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 6.2PF 500V NP0 1111
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
6.2pF
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
C0G
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
1.15mm
Package / Case :
1111 (2828 metric)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Termination :
SMD/SMT
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Series :
GQM
Voltage - Rated DC :
500V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.039 1.00mm