GQM22M5C2H1R2CB01L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GQM22M5C2H1R2CB01L
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
1111 (2828 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.2PF 500V NP0 1111
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
1.2pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Height :
1.15mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.25pF
Series :
GQM
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
15 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
500V
Pbfree Code :
yes
Dielectric :
C0G
Feature :
High Q, Low Loss
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Thickness :
990.6μm
HTS Code :
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
1111 (2828 metric)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.039 1.00mm
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.80mmx2.80mm
Murata Electronics GQM22M5C2H1R2CB01L
GQM 1.2pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.110Lx0.110W 2.80mmx2.80mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
GQM22M5C2H1R2CB01L Overview
Ceramic capacitor is 0.110Lx0.110W 2.80mmx2.80mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 500V is required to operate this capacitor.
GQM22M5C2H1R2CB01L Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.80mmx2.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V