GQM2195G2E111GB12D
Mfr.Part #
GQM2195G2E111GB12D
Description
CAP MLCC 110PF 250V X8G 0805
Ceramic Capacitors
Lead Style :
RoHS :
Details
Dielectric :
X8G
Series :
GQM
Lead Spacing :
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Thickness (Max) :
0.039 (1.00mm)
Ratings :
Termination Style :
SMD/SMT
Packaging :
Reel
Temperature Coefficient :
X8G
Voltage - Rated :
250V
Termination :
Standard
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Height - Seated (Max) :
Diameter :
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height :
0.85 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Tolerance :
2 %
Width :
1.2 mm
Capacitance :
110 pF
Features :
High Q, Low Loss
Failure Rate :
Product :
RF Microwave / High Q
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Length :
2 mm
GQM 0805 2012metric Ceramic Capacitor 0.079L x 0.049W 2.00mm x 1.25mm X8G 2% 110pF