GQM2195C2E510JB12D
Mfr.Part #
GQM2195C2E510JB12D
Description
CAP CER 51PF 250V NP0 0805
yes
Factory Lead Time :
10 Weeks
High Q, Low Loss
Length :
2mm
Capacitance :
51pF
Voltage - Rated DC :
250V
Case Code (Metric) :
Thickness :
939.8μm
yes
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
0805 (2012 Metric)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±5%
Surface Mount, MLCC
Width :
1.25mm
Murata Electronics GQM2195C2E510JB12D
GQM 51pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GQM2195C2E510JB12D Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 250V can be used for operation.
GQM2195C2E510JB12D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V