GQM2195C2A9R0BB01D
Mfr.Part #
GQM2195C2A9R0BB01D
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 9PF 100V C0G/NP0 0805
850μm
Depth :
1.25mm
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
C0G
Radiation Hardening :
No
CERAMIC CAPACITOR
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
9pF
Feature :
High Q, Low Loss
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 3 weeks ago)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated DC :
100V
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.1pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Murata Electronics GQM2195C2A9R0BB01D
GQM 9pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GQM2195C2A9R0BB01D Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 100V - Rated DC.
GQM2195C2A9R0BB01D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V