GQM2195C2A8R2BB01J
Mfr.Part #
GQM2195C2A8R2BB01J
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 8.2PF 100V C0G/NP0 0805
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
8.2pF
2
Multilayer :
SMD/SMT
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 3 weeks ago)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±0.1pF
Voltage - Rated DC :
100V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Feature :
High Q, Low Loss
GQM
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
850μm
Depth :
1.25mm
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Case Code (Metric) :
Murata Electronics GQM2195C2A8R2BB01J
GQM 8.2pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GQM2195C2A8R2BB01J Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 100V, it can operate.
GQM2195C2A8R2BB01J Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V