GQM2195C2A7R0BB01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GQM2195C2A7R0BB01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 7PF 100V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
100V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Series :
GQM
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
High Q, Low Loss
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Height :
850μm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Dielectric :
C0G
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Depth :
1.25mm
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
7pF
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.1pF
Temperature Characteristics Code :
C0G
Termination :
SMD/SMT
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
Thickness :
850μm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Murata Electronics GQM2195C2A7R0BB01D
GQM 7pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GQM2195C2A7R0BB01D Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 100V.
GQM2195C2A7R0BB01D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V