GQM2195C2A5R1CB01D
Mfr.Part #
GQM2195C2A5R1CB01D
Description
CAP CER 5.1PF 100V C0G/NP0 0805
C0G
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
5.1pF
Tolerance :
±0.25pF
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
SMD/SMT
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
2
HTS Code :
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Thickness :
939.8μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
No
Length :
2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage :
100V
yes
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
100V
Depth :
1.25mm
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GQM2195C2A5R1CB01D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Package / Case:0805 (2012 Metric), Operating Temperature:-55°C~125°C, Voltage:100V, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, GQM2195C2A5R1CB01D pinout, GQM2195C2A5R1CB01D datasheet PDF, GQM2195C2A5R1CB01D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GQM2195C2A5R1CB01D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GQM2195C2A5R1CB01D
GQM 5.1pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GQM2195C2A5R1CB01D Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 100V can be used for operation.
GQM2195C2A5R1CB01D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V