GQM2195C2A5R1BB01D
Mfr.Part #
GQM2195C2A5R1BB01D
Description
CAP CER 5.1PF 100V C0G/NP0 0805
C0G
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
Capacitance :
5.1pF
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
1.25mm
Tolerance :
±0.1pF
Voltage - Rated DC :
100V
Case Code (Metric) :
Murata Electronics GQM2195C2A5R1BB01D
GQM 5.1pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GQM2195C2A5R1BB01D Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 100V Volts DC - Rated DC.
GQM2195C2A5R1BB01D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V