GQM2195C2A3R0WB01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GQM2195C2A3R0WB01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3PF 100V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Feature :
High Q, Low Loss
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Thickness :
850μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Series :
GQM
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Characteristics Code :
C0G
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Dielectric :
C0G
Height :
850μm
Capacitance :
3pF
Depth :
1.25mm
Tolerance :
±0.05pF
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 3 weeks ago)
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
100V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Murata Electronics GQM2195C2A3R0WB01D
GQM 3pF Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GQM2195C2A3R0WB01D Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 100V Volts DC - Rated DC.
GQM2195C2A3R0WB01D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V