GQM2195C2A2R2WB01J
Mfr.Part #
GQM2195C2A2R2WB01J
Description
CAP CER 2.2PF 100V C0G/NP0 0805
Capacitance :
2.2pF
Depth :
1.25mm
Voltage - Rated DC :
100V
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 3 weeks ago)
Tolerance :
±0.05pF
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Murata Electronics GQM2195C2A2R2WB01J
GQM 2.2pF Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GQM2195C2A2R2WB01J Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 100V is required to operate this capacitor.
GQM2195C2A2R2WB01J Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V