GQM2195C2A1R8BB01J
Mfr.Part #
GQM2195C2A1R8BB01J
Description
CAP CER 1.8PF 100V C0G/NP0 0805
Capacitance :
1.8pF
HTS Code :
Length :
2mm
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.1pF
High Q, Low Loss
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Dielectric :
C0G
JESD-609 Code :
e3
Depth :
1.25mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Weight :
5.499807mg
Voltage - Rated DC :
100V
Mount :
Surface Mount
Murata Electronics GQM2195C2A1R8BB01J
GQM 1.8pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GQM2195C2A1R8BB01J Overview
A program's size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 100V, it is capable of operating.
GQM2195C2A1R8BB01J Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V