GQM2195C1H390FB01D
Mfr.Part #
GQM2195C1H390FB01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 39PF 50V C0G/NP0 0805
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Height :
C0G
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 3 weeks ago)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±1%
Series :
GQM
Dielectric :
C0G
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
39pF
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Feature :
High Q, Low Loss
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
1.25mm
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Thickness :
850μm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Murata Electronics GQM2195C1H390FB01D
GQM 39pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GQM2195C1H390FB01D Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
GQM2195C1H390FB01D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V