GEC31SBSN-M89
Mfr.Part #
GEC31SBSN-M89
Description
CONN HEADER SMD R/A 31POS 2.54MM
Width :
2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Positions :
31
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Total Number of Contacts :
31
Height :
3.56mm
Insulation Height :
0.140 3.56mm
Length :
78.7mm
Datasheets
GEC31SBSN-M89
Sullins Connector Solutions GEC31SBSN-M89
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Surface Mount, Right Angle Tin Polyamide (PA9T), Nylon 9T 31-Position Board to Board or Cable 0.140 3.56mm Height