GEC22SGSN-M89
Mfr.Part #
GEC22SGSN-M89
Description
CONN HEADER SMD R/A 22POS 2.54MM
Height :
3.56mm
Insulation Height :
0.140 3.56mm
UL Flammability Code :
94V-0
Width :
2.54mm
Number of Positions :
22
Total Number of Contacts :
22
Length :
55.9mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Current Rating (Amps) :
3A
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Datasheets
GEC22SGSN-M89
Sullins Connector Solutions GEC22SGSN-M89
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Surface Mount, Right Angle Tin Polyamide (PA9T), Nylon 9T 22-Position Board to Board or Cable 0.140 3.56mm Height